Temeljni program usposabljanja za mentorje v programu Projektno učenje mlajših odraslih (PUM-O) je nastal kot odziv na potrebe novih mentorjev v programu Projektno učenje za mlajših odraslih, ki ga je Andragoški center Slovenije na pobudo Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti razvil v letih 2015 in 2016. Program PUM-O je nadgrajena različica javno veljavnega programa PUM, čemur je sledilo tudi oblikovanje programa za mentorje. Pa vendar je pri tem potrebno opozoriti tudi na razlike: novi program za mentorje v PUM-O se razen nekaterih vsebinskih razlik, ki izhajajo iz programa, od starega razlikuje predvsem po trajanju.
Ne glede na opisane spremembe, želimo poudariti, da utemeljenost programa izhaja iz potreb, ki jih navajajo izvajalci programa, predvsem mentorji.
Temeljni program usposabljanja mentorjev PUM-O je pomemben tudi kot socialni prostor medsebojnega spoznavanja in oblikovanja mentorske skupnosti in prakse.
Temeljni namen tega programa je, da zadosti potrebam po usposobljenosti prihodnjih mentorjev v PUM-O. To pomeni, da si pridobijo potrebno znanje in razvijejo potrebne zmožnosti za uspešno izpeljavo programa PUM-O, kar jim omogoča uspešnost in strokovno usposobljenost. Program za mentorje PUM-O omogoča kakovostno izpeljavo programa PUM-O; ta naj se kaže v učnih dosežkih in osebnostnem napredovanju posameznikov, udeležencev programa PUM-O. Utemeljitev programa za mentorje je torej najtesneje povezana z utemeljitvijo, namenom in cilji programa PUM-O, obenem pa izhaja iz izkušenj javnoveljavnega programa PUM, ki potrjujejo, da je kompetentno mentorjevo delo najpomembnejši dejavnik uspešnosti programa. Mentorju je treba omogočiti, da si vse to pridobi in pri tem dejavno in enakopravno sodeluje.
Splošni cilji programa so:
Temeljni izobraževalni program mentorjem v programu PUM-O omogoča uspešno opravljanje nalog, ki so povezane z njihovim delom, in jih spodbuja k vseživljenjskemu učenju ali trajnostni skrbi za lasten profesionalni in osebnostni razvoj. Udeleženci se bodo v programu usposobili za:
Iz te opredelitve izhajajo tudi operativni cilji izobraževalnega programa za mentorje, ki so podrobneje predstavljeni v poglavju Predmetni katalog znanja.